Alter.Org.UA
 << Back Home EN en   Donate Donate

Про зиму ╕ опалювальний сезон цього року.

  • В ╕деальному св╕т╕ хут╕н завтра здохне, рф розвалиться, а в╕йсько ╖╖ опиниться у стратосфер╕ др╕бнодисперсно. Розглянемо ╕нш╕ вар╕анти.

  • У найкращому випадку через брак енергонос╕╖в матимемо "холодн╕ батаре╖". Ну тобто не зовс╕м, але й не так щоб з╕гр╕тися. Але з водопостачанням ╕ електрикою *майже* безперервно.

  • У середньому - тимчасов╕ в╕дключення електроенерг╕╖, опалення, водопостачання. Десь злама╓ться, десь диверс╕я чи влучання..

  • У найг╕ршому (а десь воно вже так ╕ ╓ через руйнування) не буде н╕чого кр╕м даху ╕ ст╕н. Скор╕ш за все у випадку м╕ста це вар╕ант негайно╖ евакуац╕╖ чи пере╖зду в село (якщо ╓ така можлив╕сть). Чому село ? Бо питання водопостачання ╕ канал╕зац╕╖ вир╕шу╓ться майже автоматично, а опалення - походом у л╕с. Власне, ще ╓ час зробити рев╕з╕ю дач╕ ╕ зводимо задачу до 2х попередн╕х вар╕ант╕в

    З╕брав перел╕к д╕╓вих ╕ переважно доступних заход╕в втеплення ╕ енергонезалежност╕. Майже все перев╕рено особисто. (кр╕м панелей, великого контролера з батаре╓ю та насосу п╕дтримки тиску у квартир╕). Але може ще встигну до зими.

    PS. великий сонячний г╕бридий контролера з батаре╓ю та насосу п╕дтримки тиску у квартир╕ - done. Чудово працю╓.

    джерела живлення



  • л╕хтар╕ на батарейках, у.т. раз╕ сонячних, must have, Д╕одн╕ стр╕чки теж ок, можна прямо на акум 12в кидати.
  • Павербанк(и) велико╖ ╓мност╕ типу Power Plant з виходами 5, 12, 20В must have ╤ треба пер╕одично п╕дзаряджати. М╕й за ~м╕сяць втратив ~30% Др╕бн╕ теж ок, але ноут ╕ роутери не потягнуть.
  • 100500 низьковольтних перех╕дничк╕в, дрот╕в, розгалуджувач╕в, ╕золента must have. Тобто для вс╕╓╖ тешн╕ки що в вас ╓ для живлення в╕д тих джерелЮ що в вас ╓. Наприколд, збичайни╕ БЖ для ноута ╕ телефона, зарядка для телефона ╕ ноута в╕д 12В, якщо ма╓те зарядну станц╕ю - ще й в╕д 20В з перех╕дником п╕д ваш роз'╓м. ╤ ще запасн╕, бо все ж лама╓ться. ╤ автомоб╕льний ╕нвертор.
  • Портативна сонячна панель - то ╓ плюс, але не вир╕шу╓ питання.
  • завести великий акум 12в та зарядку до нього
  • step-up dc-dc 12->19 must have, якщо ╓ авто та/чи доступ до великих джерел 12в (див вишще) - для ноута. Вони зазвичай з регулюванням вих╕дно╖ напруги йдуть, то треба ще вольтметром вим╕ряти ╕ налаштувати
  • зарядн╕ пристро╖ для маленьких акум╕в LiPo з живленням в╕д 5в ╕ сам╕ акумулятори для вашо╖ техн╕ки та л╕хтар╕в
  • БЖ в╕д 220 для п╕дзарядки всього цього (ноут╕в, телефон╕в, павербанк╕в, etc., батарейок-акумулятор╕в р╕зних форм-фактор╕в, таких як╕ використову╓те у сво╖й техн╕ц╕) теж мають бути --
  • Дуже крута штука - зарядна станц╕я. Наприклад, в╕д EcoLife. Не дешева штука, але можна скооперуватись. На холодильник чи чайник середн╕х моделей не вистачить, та й не так щоб дуже треба, на двор╕ зима, ╕ мають бути дрова чи газ. Заряджа╓ться в╕д чого завгодно, в╕дда╓ 5,12,20 (не все модел╕) ╕ 220. Може працювати як UPS (ДБЖ).
  • Якщо ╓ можлив╕сть - контролер сонячно╖ станц╕╖ з ╕нвертором на 2-5кВт, та батарея до нього. Т╕льки такий, що вм╕╓ м╕ксувати вх╕д в╕д 220, батаре╖ та сонця. Тод╕ буде працювати як UPS велико╖ потужност╕ ╕ стаб╕л╕затор напруги. Нав╕ть без панелей. Наприклад, Q-Power Aspect VM-III 5000 - https://home-energy.com.ua/alternativnaya/solar-inverters/axpert-vm-iii-5000-48.htmlhttps://home-energy.com.ua/akkumulyatory/challenger-lf48-50.html
  • Власне, сонячн╕ панел╕. Хоча взимку ╖х ефективн╕сть набагато нижче, на осв╕тлення ╕ зв'язок вистачить
  • генератор. Тут два хороших вар╕анти. М╕н╕. 8-9 кг, 800Вт. Зарядити павербанки ╕ вимкнути. Щось б╕льше, 2-5кВт - зарядити велику батарею або безпосередньо живити техн╕ку. Генератор НЕ ма╓ працювати безперервно, особливо з малим навантаженням, це невиправдана витрата палльного. Якщо це квартира - треба виводити вихлоп, вир╕шити куди. Ще можна прогнати через рад╕атор ╕ в╕ддати тепло у прим╕щення.

    Важливо! Подумайте, як саме ви (чи не ви) то будете використовувати ╕ транспортувати . Просто уяв╕ть. У деталях. Як запхати в кишеню, рюкзак, машину... Як винести з хати чи поставити на п╕дв╕коння, а пот╕м назад... Як ╕ шо будете п╕дключати. На який час . ╤ пот╕м купуйте.

    PS. Я хот╕в 5квт генератор. Подивився на вагу. Взяв 2.6. А у м╕ст╕ взагал╕ 800вт (9кг)

    втеплення, об╕гр╕в



  • найпрост╕ше - скотч, гумки-самокелейки, сил╕кон, та нав╕ть пластил╕н. Щоб повн╕стю загерметизувати в╕кна. Нав╕ть по стиках скло-рама. Зовн╕ ╕ зсередини. Це лише зда╓ться, що там не ду╓. Двер╕ пройти гумкою теж варто. Дешево, сердито ╕ +4-5 градус╕в одразу.
  • двер╕. Ма╓ бути дв╕. У крайньому випадку - додатково чимось зав╕сити. ╤ втеплити п╕нопластом. Якщо ╓ тамбур - закрити/зав╕сити вх╕д у нього.
  • склопакети, зовн╕шн╓ втеплення... Дорого, але дуже в╕дчутно. В╕дносно дешевий вар╕ант, якщо не втеплений балкон - хоч на монтажну п╕ну посадити п╕нопласт. Саме зовн╕, ст╕на хай тепло трима╓.
  • кондиц╕онер-╕нвертор (тепловий насос). Саме ╕нвертор/тепловий насос. З граничною температурою -25-28-30 градус╕в. При споживанн╕ 1кВт видасть 3-5кВт тепла. В умовах обмеженого електропостачання - те що треба. Але теж дорого. https://cooper-hunter.net/catalog/supreme або https://cooper-hunter.net/catalog/nordic-premium/
  • Гр╕лки-УФО, маленьк╕, по 600-900Вт. Дешево ╕ не перевантажу╓ мережу. ╤ гр╕╓ безпосередньо те, на що направлен╕. Для невеличкого прим╕щення чи себе гр╕ти - саме воно
  • П╕чки/буржуйки/газ - якщо вир╕шили йти цим шляхом - кр╕м пального варто придбати детектор CO (чадного газу). Краще 2.
  • варто мати теплий спальник ╕ намет. Це ряту╓ нав╕ть у квартир╕. Намет у цьому випадку п╕дходить будь-який.
  • пл╕вка. ╤ намет накрити (сутт╓во тепл╕ше буде) ╕ в╕кно зав╕сити.
  • blackout (thermal) жалюз╕/ролети на в╕кна. Дорого. Можна ковдрою, простирадлом або нав╕ть пл╕вкою. Результат в╕дчутний.

    зв'язок



  • телефони, роздача wifi з них. Тут н╕чого нового, вважа╓мо, що моб╕льний зв'язок якось працювати буде, аби телефони не розряджались. А в б╕льшост╕ провайдер╕в через знеструмлення можлив╕ вар╕анти.
  • Ще вар╕ант скинутись з сус╕дами на супутниковий звязок. Наприклад, https://starlink.com або https://www.datagroup.ua/kiev/b2c/internet/suputnikovij-internet Тод╕ виника╓ питання живлення 100Вт (у т.р. на роутери), про це теж сл╕д подумати одразу
  • Дан╕ по робот╕, контакти, все що може знадобитись - скоп╕ювати соб╕ на телефон, в ноут, на флешку. Бо ╕нтернет (якщо в╕н не супутниковий) впаде без живлення годин за 6 (бачили вже в Харков╕)

    кухня



  • туристичн╕ балони ╕ пальники. Щоб було.
  • термоси, сумки холодильники, etc.
  • посуд з кришками - дуже економить пальне

    водопостачання



  • насос для води ╕ ╕нше забезпечення будинку (якщо ╓) - тут або з генератором, або з батаре╓ю. Краще з батаре╓ю з точки зору економ╕╖ пального. Або тягати з криниц╕ руками.
  • г╕дроакумулятор. ╢ сенс нав╕ть у квартир╕, якщо постачання з перебоями.
  • ╓мн╕сть для води ╕ насос п╕дтримки тиску. Кр╕м запасу да╓ ще можлив╕сть користуватись водою у звичний спос╕б.

    запаси



    всього що не псу╓ться ╕ ремкомплекти для того, що ма╓те. А також Пальне, Газ, Цукор, Крупи, Шоколад, Гор╕хи, Масло.

    PS. практично все це ма╓ сенс ╕ у мирний час

    Джерела живлення для тих в кого лапки.

    Зовн╕шн╕ батаре╖ для ноут╕в

    Power Plant - роблять м╕н╕-павербанки (зовн╕шн╕ батаре╖) для ноут╕в (наприклад, 50000 mAh, 16в https://xpower.ua/vneshnie_akkumuljatory_dlja_noutbuka/vneshnij_akkumuljator_powerplant_50000mah_k2, соб╕ взяв 25000 mAh, зараз не бачу в наявност╕). Заряджаються в╕д 220 (блок живлення на 16в). Видають 20В , що можна живити майже будь-який ноут (перев╕ряв, не дохнуть) через перех╕дники. Звертаэмо увагу на потужн╕сть. Для ноута ма╓ бути хоча б 50Вт (50W) Також можна заряджати телефони по USB. Компактний, в рюкзак чи нав╕ть сумочку вм╕щу╓ться. Ноути в╕д нього по USB TypeC не заряджаються, нажаль. ╤ не вс╕ нов╕ роз`╓ми ╓ в комплект╕ (прив╕т HP blue pin) В╕д 4х годин до 12, в залежност╕ в╕д споживання ноута. ╤гров╕ не раху╓мо ) ╤ не раджу транспортувати з п╕дключеним штекером. В╕длама╓ться, як в мене.
    Десь $170
    PS. Ще знайшов Xiaomi що вм╕╓ Type C ноути https://rozetka.com.ua/353928417/p353928417/characteristics/ але в руках не тримав ╕ в╕н не вм╕╓ 20В, що може бути критично.
    А ось UMB Basues Amblight вм╕╓ все https://baseusukraine.com.ua/umb-baseus-amblight-30000mah-65w-6a-s-tehnologiey-qc30pd30-kabel-baseus-xiaobai-series-type-c-to-type-c-100w-20v5a-1m-chernyy/

    Зарядн╕ станц╕╖

    EcoFlow (зарядна станц╕я) - вал╕зка з 220 :) З ручкою для переносу (наприклад, River https://ecoflowukraine.com/river/). Ще хороша альтернатива - Bluetti. Видають 220, мають звичайну розетку на вих╕д. П╕дключив ╕ все працю╓. Ноути, LED лампи, роутери, супутников╕ модеми, ╕ старл╕нк, ╕ в╕асат... Але не холодильник ! Звичайн╕ лампи теж, але набагато швидше зак╕нчиться заряд. Не варто. Також вм╕╓ звичайн╕ USB ╕ USB TypeC. ╤ вбудований л╕хтарик бонусом. Заряджаються в╕д 220. Або в╕д акумулятора авт╕вки ╕ 12В, ╕ 24В. ╢ перех╕дник. ╤ ще вм╕ють додатков╕ зовн╕шн╕ батаре╥ ╕ зарядку в╕д сонця, але то ╕нша ╕стор╕я. Трохи дорого, десь в╕д $400 (╓ р╕зн╕ модел╕), в рюкзак х╕ба що туристичний... А в авто - те що треба.

    Генератори

    Weekender. Компактний генератор (наприклад GS950i https://motor.com.ua/goodsitem_2474.htm). Легкий 9кг. Вида╓ 220. Хороше 220 з хорошою синусо╖дою, бо ╕нверторний. Ма╓ звичайну розетку. Завести може нав╕ть дитина (перев╕ряли). З нього добре заряджати все перел╕чене вище, щоб пот╕м працювати в╕д батарей. Так ефективн╕ше з точки зору використання палива. Все зарядили, вимкнули генератор. Пот╕м знову все зарядили. Але якщо шо, то LED лампи через подовжувач теж можна.
    !!! Вихлоп ма╓ йти на вулицю !!! Хоч у в╕кно виставити.
    Десь близько $300 ц╕на.



    2022.09.24

    См. также



  • Автор: Alter (Александр А. Телятников) Сервер: Apache+PHP под FBSD © 2002-2025