Alter.Org.UA
 << Back Home EN en   Donate Donate

"Безшовний" WiFi роумінг

Зазвичай WiFi покриття будують за допомогою спеціального обладнання і контролера, що керує підключенням і переключенням клієнтів між точками. І насправді, мені дуже подобаються Ubiquity. Тим не менш, можна побудувати покриття на основі побутових точок доступу чи роутерів, що виходить дещо дешевше. Можна навіть різних моделей і виробників. Головне - щоб вони мали можливість ручного налаштування.

Увага! Це не Mesh. Mesh теж дуже цікава технологія, вона начебто непогано працює (ніт ;), коли точок багато, покриття велике, а клієнтів мало - значно менше ніж точок. Якщо кількість клієнітв співрозмірна або більша за кількість точок працювати це нормально не буде.

  • Всі точки (взагалі всі) мають бути налаштовані однаково (ширина каналу, SSID, пароль, тип шифрування), змінюється лише потужність та канал. Інакше клієнти можуть (і будуть) чеплятися за віддалену, але "швидку" точку і не будуть переключатися на близьку "повільну". Можна для точок 5ГГц використовувати іншу від 2.4ГГц ширину каналу, але також однакову для всіх.
  • Вимикаємо X TKIP, залишаємо лише X AES шифрування. Це і безпека, і сумісність з новими iPhone та деякими драйверами wifi на ноутбуках, і швидкість вище 54Мбіт/c Note: нажаль, це викликає несумісність з дуже старими пристроями
  • X WPA-PSK/PSK2/PSK3
  • Вмикаємо X MIMO
  • Статична IP-адреса X для точок досткупу.
  • Вмикаємо X Transparent bridge (якщо є)
  • Вимикаємо X DHCP
  • Вимикаємо X WMM
  • Вимикаємо X WDS
  • Вимикаємо X airMax
  • Вимикаємо X STP, MSTP, BPDU, network discovery і все подібне. Блокуємо ще і на комутаторах, якщо є можливість
  • Всі точки (в режимі X access point) підключаються кабелем (напряму, або через комутатори) до центрального роутера, використання репітерів конче небажане. Якщо роутер неадекватно поводить себе в режимі access point - можна лишити його в стандартному режимі і підключити до центрального роутера через LAN порт
  • 2.4ГГц
    • При використанні смуги 20МГц доступні канали що не перетинаються - 1,6,11. Вище 11го можуть бути проблеми з японськими пристроями та iPhone. Відповідно, розподіляємо частоти так, щоб точки що працюють на одній частоті знаходились якнайдалі одна від одної.
    • 40МГц. Насправді це 20+20. Основний канал як у налаштуваннях і додатковий вище або нижче (у деяких пристроях це налаштовується). Відповідно, у нас залишається 1 і 11, щоб зовсім без перетину, або 1,6,11 якщо загальна інтенсивність трафіку не дуже висока і ми готові примиритися з тим, що іноді швидкість буде знижуватися через спільне використання частоти дод. каналу.
    • Враховуємо стіни та перекриття - 2.4 досить добре проходить через сухе дерево, цеглу, середньо через бетон і погано (але проходить!) через метал під прямим кутом. Тому, якщо точки на одній частоті розділені стіною, намагайтеся їх не ставити одну навпроти іншої, щоб вони не заважали одна одній. 2.4ГГц дуже добре поглинається водою. Тому зелені насадження та натовп людей - серйозна перепона. У разі переповнених приміщень точки потрібно піднімати вище.
  • 5ГГц
    • незалежних каналів більше і можна використовувати 20МГц на 36, 40, 44, 48
    • 40МГц на 36(+40) і 48(+42)
    • 80МГц займає всі канали в діапазоні 36-48
    • Є ще інші діапазони - 52-64, 100-144, 149-177, але не всі пристрої їх бачать.
      Як і в 2.4ГГц, насправді використовується один 20МГц канал як основний і решта як допоміжні. І так само якщо вас влаштовує можливість падіння швидкості при спільному використанні - розносите основні канали подалі, а додаткові нехай перетинаються.
    • Враховуємо стіни та перекриття - 5ГГц добре проходить через сухе дерево, середньо через цеглу, майже не проходить через бетон (може тільки під прямим кутом) і повністю екранується металом.
  • Користуючись цими знаннями розставляємо обладнання і обираємо канали (фіксовані !) так, щоб точки, що працюють на одному каналі одна одну бачили якнайгірше. І якщо повністю ізолювати не вдається, то щоб інші точки на тому ж каналі давали рівень сигналу не більше -60db. Дивимося реальну картину в Wifi Analyzer Android/ iPhone. Слід звертати увагу, що він відображає стан з затримкою до хвилини. Якщо для клієнта сигнал від найближчої точки слабший -50db працювати буде слабко, нижче -60db - можливо тільки месенджери, -70db - не буде.
  • не має відношення до WiFi, але важливо для якості мережі - якщо ваш провайдер не надає IPv6 і/або ви його не роздаєте клієнтам - необхідно не тільки повністю X відключити його підтримку на інтерфейсі, що дивиться в локалку, але й відфільтровувати X DNS відповіді - вилучити AAAA записи. Для bind це робиться filter-aaaa-on-v4 yes;. Не всі застосунки коректно обробляють ситуацію з частково працюючим IPv6, що може призводити до таких результатів як непроходження вхідних дзвінків в месенджерах, наприклад у Signal

Увага! Якщо ви використовуєте Outdor точки в 5ГГц, зверніть увагу на налаштування радару і DFS. Оскільки при використанні DFS/RD каналів, див. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels? при реэстрації стороннього сигналу на тій самій частоті точка може (і взагалі має) відключити радіомооуль. Використовуйте дозволені частоти або перейдіть у режим indor.

Зовсім без проводів

Якщо до 2го пристрою прокинути провід неможливо, можна їх з'єднати й за допомогою радіо. Тут є АЛЕ. Якщо 2. точку встановити у режимі репітера (repeater, повторювач), загальна пропускна здатність мережі знизиться вдвічі. Тому що репітер сигнал прийняв і одразу надіслав. У всі боки :) Якщо такий варіант влаштовує клієнта і він у цьому впевнений на 200% - ОК.

Примітка: це вимагає ретельного налаштування, яке включає моніторинг рівня сигналу в приміщенні, корекцію потужності та ін. На "домашніх" пристроях із стандартними прошивками результат не гарантований. При використанні OpenWRT більше.

Правильний варіант такий:

  1. роутер із включеним DHCP на каналі 1
  2. точка доступу в режимі AP-клієнт (bridge) - тобто вона підключається за допомогою WiFi як клієнт до роутера [1], підключатися до неї самої по радіо неможливо (тобто на ній вимкнена можливість Access Point), DHCP також вимкнено. Працює на тому ж 1м каналі. Її завдання лише у з'єднанні роутера [1] та іншої точки доступу [3]
  3. точка доступу, налаштована на незалежний канал (наприклад, 11), але з такими ж налаштуваннями мережі (SSID) та безпеки (шифрування, ключ, та ін.) як на роутері [1], DHCP X вимкнено, WAN порт підключено коротким мідним патчкордом до LAN порту репітера (AP-клієнта, bridge'а) [2]

Налаштування потужності

Необхідно встановлювати якнайменшу потужність, при якій зберігається стабільний зв'язок в далеких частинах приміщення. Надто потужний сигнал

  1. відбивається від стін і заважає в приміщенні, що призводить до зниження якості зв'язку
  2. "осліплює" приймальні пристрої, що знаходяться поруч.
  3. погіршує якість прийому у сусідів, змушуючи їх намагатися збільшити потужність на своєму боці.

Тому, якщо жодними іграми з розташуванням роутера, вибором каналу і регулюванням потужності прийнятних результатів досягти не вдається, знижуємо потужність і читаємо вище про покриття приміщень.

металеві стіни - на додачу до зменшення потужності передавача необхідно вимкнути X Short GI (інтервал охорони). І якщо є така можливість - знижувати базову швидкість в налаштуваннях модуляції (там де 6, 12, 24, 36, 48 і 54).


2023.08.05

См. также




FB or mail alterX@alter.org.ua (remove X)   Share
Автор: Alter (Александр А. Телятников) Сервер: Apache+PHP под FBSD © 2002-2025